OSKA 2018

Podsumowanie OSKA 2018, czyli co się w Poznaniu wydarzyło
W kwietniu 2018 roku, do stolicy województwa wielkopolskiego nadciągnęły dziesiątki (jak nie setki) studentów, absolwentów, pracowników naukowych i przedstawicieli biznesu z całej Polski (choć i kilka osób spoza granic naszego kraju się znalazło). Przybyli, by wziąć udział w 5. Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Akustyków, organizowanej przez Studenckie Koło Akustyków z Poznańskiego UAM, Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej AGH i Koło Naukowe Inżynierii Dźwięku i Obrazu Politechniki Gdańskiej.
Impreza miała miejsce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, czyli tam, gdzie idea tego spotkania narodziła się lata temu, tj. w 2013 roku. Przez te 5 lat konferencja zmieniła się jednak nie do poznania: podwoiła się liczba uczestników, placówek, z których przybyli, a także partnerów i sponsorów konferencji. Również liczba zgłoszonych przez uczestników referatów była znacznie większa niż pojemność trzydniowej konferencji.

OSKA to możliwość poznania ludzi pasjonujących się, lub chociaż interesujących się dźwiękiem. Poza tym jest to szansa na spotkanie, zabawę, wymianę zdań, doświadczenie nowych przeżyć i przeżycie nowych doświadczeń. Patrząc na ilość uczestników, ich liczba rośnie z roku na rok, co daje nam poczucie sensowności oraz celowości tej konferencji. Oczywiście, to niesamowite wydarzenie nie miałoby szansy zaistnieć bez wspaniałych ludzi, którzy przybyli wygłaszać i słuchać referatów, ludzi, którzy je zorganizowali, ludzi, którzy, by tak rzec, podali nam pomocną dłoń. Niektóre z tych dłoni należały do naszych sponsorów, którzy umożliwili nam tworzenie konferencji od strony finansowej. Głównym sponsorem była Signia, producent aparatów słuchowych. W gronie innych sponsorów znalazły się Svantek, MegaAcoustic, Ecophon, Akustix, Zylia oraz Dolby. Bardzo dziękujemy za wsparcie!
Konferencja

W piątek, 13.04 rozpoczęliśmy konferencję wykładem sponsora głównego, firmy Sivantos, pokazującym niesamowite możliwości nowoczesnych aparatów XXI w. produkownych przez firmę Signia. Następnie odbyła się współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Akustyczne sesja INAD
(International Noise Awareness Day, Międzynarodowego dnia Świadomości Hałasu) połączoną z sesją referatów poświęconych hałasowi. Co ciekawe i warte odnotowania (niniejszym to czynię), wykłady miały miejsce w Sali Kominkowej CK Zamek, która jest zdecydowanie wyjątkowym miejscem. Wieczorna integracja uczestników zadowoliła chyba nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Sobotnia sesja referatowa

Sobotnie referaty otwierała sesja Gadam, latam, słyszę… Pełen serwis!, poświęcona zagadnieniom związanym ze słyszeniem. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do referatów z zakresu do akustyki wnętrz. Całe przedpołudniowe spotkanie było transmitowane na YouTube przez naszego partnera medialnego, firmę ProperSound.
Zanim uczestnicy poszli na obiad, mieli okazję wziąć udział w sesji posterowej.Twórcy chętnie dzielili się wiedzą i pomysłami za pomocą papieru i atramentu, pokazując niesamowicie ciekawe i po prostu ładne plakaty, uzupełniając prezentacje wizualne słowem i odpowiadając na pytania uczestników. Po obiedzie można było skorzystać z atrakcji przygotowanych dla uczestników przez sponsorów, organizatorów i patronów. Do wyboru było wiele miejsc i aktywności: zwiedzanie Instytutu Akustyki (komora bezechowa!), badanie słuchu, sesje muzykoterapii czy prezentacje przygotowane przez sponsorów.

Gdy wszyscy już zaznali strawy duchowej (atrakcje) i cielesnej (pyszny obiad z opcją wegańską i bezglutenową), nadeszła pora na kolejne dwie sesje – anglojęzyczną oraz informatyczną. Wieczorem znów wybraliśmy się na starówkę miasta Poznania, by wspólnie uczcić ten owocny dzień.

Ostatnim (lecz nie mniej ważnym) dniem konferencji była niedziela, podczas której wysłuchaliśmy referatów z sesji muzycznej i dalszej części posterowej. Konferencja powoli dobiegała końca, gdy uczestnicy wzięli udział w dyskusjach na wszelakie tematy związane (ściślej lub mniej) z akustyką. Zwieńczeniem, wisienką na ciastku, kropką nad j oraz Grande Finale było, uwaga, zakończenie, połączone z rozdaniem nagród. Wiele emocji, jeszcze więcej radości i dumy, a także niesamowita atmosfera sprawiły, że w przyszłym roku może nas być jeszcze więcej. Do zobaczenia!

Podziękowania
Raz jeszcze dziękujemy naszym sponsorom, ale nie tylko im. Dziękujemy Instytutowi Akustyki, Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza, PTA, wszystkim firmom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować. Dziękujemy członkom Komitetu Naukowego konferencji, za czuwanie nad naukową stroną naszego spotkania. Podziękowania składamy również dla wolontariuszy i organizatorów, a przede wszystkim dziękujemy Wam, drodzy uczestnicy, za przybycie i stworzenie tak świetnej atmosfery i trzymanie poziomu naukowego.

 

Komitet Naukowy
prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrucki – Katedra Akustyki i Multimediów, Politechnika Wrocławska
dr hab. Tomasz Hornowski, prof. UAM – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Arkadiusz Józefczak, prof. UAM – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. inż. Tadeusz Kamisiński, prof. AGH – Katedra Mechaniki i Wibroakustyki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
dr inż. Ewa Łukasik – Instytut Informatyki,  Politechnika Poznańska
prof. dr hab. Rufin Makarewicz – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Aleksander Sęk – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Ewa Skrodzka, prof. UAM – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Roman Gołębiewski – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Andrzej Wicher – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. inż. Bartosz Ziółko – Katedra Elektroniki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
dr Szymon Drgas – Instytut Automatyki i Robotyki, Politechnika Poznańska
dr inż. Jakub Gałka – Katedra Elektroniki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
dr Honorata Hafke-Dys – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr inż. Michał Lech – Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska
dr Tomasz Kaczmarek – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akustix sp. z o.o.
dr Jędrzej Kociński – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Przewodniczący
dr Jacek Konieczny – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr inż. Józef Kotus – Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska
dr Adam Kuklasiński – Zylia sp. z o.o.
dr inż. Andrzej Leszczyński – Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, Politechnika Warszawska
dr inż. Adam Pilch – Katedra Mechaniki i Wibroakustyki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
dr Zbigniew Rozynek – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr inż. Jarosław Rubacha – Katedra Mechaniki i Wibroakustyki, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
dr inż. Agata Szeląg – Instytut Mechaniki Budowli, Politechnika Krakowska
dr Anna Warzybok – Abteilung Medizinische Physik, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
mgr Jan Felcyn – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
mgr inż. Adam Korzeniewski – Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska
mgr inż. Adam Kurowski – Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska
mgr inż. Karolina Marciniuk – Katedra Systemów Multimedialnych, Politechnika Gdańska
mgr Dawid Niemiec – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
mgr Malina Szychowska – Psykologiska institutionen ,Stockholms universitet
mgr Emilia Tarnowska – Instytut Akustyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu